DIY: Jak uszyć smycz przepinaną?

09 maja 2015

Smycz przepinana od klasycznej smyczy różni się tym, że oferuje możliwość podpięcia rączki do samej smyczy - karabińczyka do kółka na taśmie. Dzięki temu bardzo łatwo skrócić smycz nawet o połowę! Co zrobić, by uszyć taką smycz?

POTRZEBNE CI BĘDĄ
OBOWIĄZKOWO:

TAŚMY BAZOWE - do kupienia za grosze na przykład na Allegro, występują pod nazwami taśma nośna oraz taśma kaletnicza. Smycz, którą tu zobaczysz jest uszyta z taśm o dwóch kolorach: zielonej oraz fioletowej. Smycz można uszyć też z jednej taśmy, ale nie będzie ona wystarczająco sztywna. Ile centymetrów? Wybierz długość smyczy, jaką chcesz mieć (bez rączki!) i dodaj do tego około 50cm: 40 na rączkę i 10 na zakładki. Pamiętaj, by wybrać odpowiednią szerokość taśmy dla Twojego psa (dla Fibi mam taśmy 2cm)!

PODSZYCIE - same taśmy bazowe są dość twarde i nieprzyjemne w dotyku. Podszycie rączki polarem zwiększy komfort spacerów. Długość długość kawałka polaru to długość taśmy przeznaczonej na rączkę. Jego szerokość jest równa podwójnej szerokości taśmy, z której skorzystasz.
OKUCIA METALOWE - smycz przepinana wymaga dwóch karabińczyków oraz dowolnej ilości kółek/półkółek. Ja zwykle stosuję 3 kółka. Wewnętrzne szerokości/średnice każdego z tych elementów powinny być minimalnie takie, jak szeroka jest Twoja taśma bazowa.


COŚ, CZYM ZSZYJESZ - najprościej, najszybciej i najmocniej będzie, gdy zszyjesz smycz maszyną do szycia. Jeśli jednak jej nie posiadasz, możesz pomęczyć się ze zwykłą igłą. Efekt jednak nie będzie tak dobry, jak przy pracy z maszyną.

TESTER I MODEL - czasem dobrze jest uszyć smycz pod modela. W naszym przypadku wygląda to tak:  zazwyczaj stosuję 3 kółka - jedno najbliżej obroży, by skrócić smycz o połowę. Drugie na 1/3 długości smyczy, idealnie, by chwycić za nie i mieć Fibi na chwilę bliżej nogi i mieć stałą odległość, a nie martwić się, że smycz mi się wyślizgnie, bo pies pociągnie. I ostatnie, na ok. 2/3 długości, które służy nam do przypinania smyczy do drzew, latarni i ogrodzeń (rączka nie jest rozpinana, poza tym jest za mała, by się w nią zmieściło drzewo :)).
***
OPCJONALNIE: (wspomagacze ułatwiające robotę)

ZAPALNICZKA - odrobina ognia przyda się w zabezpieczeniu uciętych końcówek taśm. Nie będą się rwać, siepać, a ładnie zlepią i będą przyjemnie wyglądać. UWAGA: nie baw się ogniem na własną rękę - poproś o pomoc doświadczoną, dorosłą osobę!

KROPELKA - pomoże Ci utrzymać polar i taśmę w ryzach. Zamiast kropelki możesz użyć też krawieckich szpilek (tylko nie zapomnij ich potem wyjąć!). Wersja z Kropelką to wersja dla myślących: nie chcecie wiedzieć, co kropelka Kropelki robi ze sklejonymi palcami :)


ZACZYNAMY!

#1 PRZYGOTUJ MATERIAŁY
 Typ poszczególnych materiałów opisany został w "Potrzebne Ci będą...". My wybrałyśmy zielony polar minky (około 43cmx5cm) i dwie taśmy bazowe, każda o długości 2,5 metra. Do tego 3 kółka i 2 karabińczyki o zróżnicowanej wielkości. Dodatkowo, podszyłam rączkę pianką tapicerską. Ku zwiększeniu komfortu, opcjonalne.

#2 PRZYSZYWANIE KARABIŃCZYKA PRZY OBROŻY
Nie zaczynamy od zszycia taśm w całość, a od przyszycia karabińczyka. Banał - przekładamy obydwie taśmy przez oczko i przyszywamy równo tworząc pętelkę.  
  #3 PÓŁKÓŁKA 
DZIELENIE TAŚM NA 3 RÓWNE CZĘŚCI: Jest dla mnie czarną magią, ale zawsze udaje mi się ułożyć smycz tak, by zaznaczyć odpowiednio 1/3 i 2/3 długości (bez rączki). Warto położyć taśmy na ziemi, chwycić za karabińczyki i przeciągnąć je "do siebie", aż taśma sama ułoży się w 3 równe części. Chyba, że masz mniej lub więcej kółek! ;)

SZYCIE WZDŁUŻ: Przyszyj taśmy wzdłuż, pilnując tego, by się nie przesunęły, a odległość szwu od krawędzi była równa (nie, mi też nigdy się to nie udaje :)).
DOSZYWANIE KÓŁKA: Zakończ szycie wzdłuż przeszywając taśmę w poprzek. To zapobiegnie przesuwaniu się kółka i niszczeniu szwów równoległych do krawędzi. Nałóż kółko na taśmę i to samo zrób z drugiej strony... A potem...ZNÓW SZYJ WZDŁUŻ! :) Aż do momentu, gdy przyjdzie czas na kolejne kółko. Pewnie się nie domyślicie, ale z tym trzeba zrobić to samo co z poprzednim. Z kolejnym... - niespodzianka - robimy jeszcze raz to samo. Szyjemy w poprzek, nakładamy kółko i znów zaszywamy w poprzek. Pamiętaj tylko, aby nakładać kółko zawsze na tą samą taśmę. Wtedy wszystkie kółka będą zwrócone w tą samą stronę smyczy!


  #4 RĄCZKA 
Gdy doszyjesz taśmy wzdłuż i stwierdzisz, że nadeszła pora na rączkę (to znaczy zostało Ci około 40cm do końca taśm), nie szyj już nic w poprzek, tak jak by to się działo w przypadku kółka, tylko zabierz się za...

PRZYMOCOWANIE POLARU DO TAŚMY: Zaczynam zawsze od przyklejenia boku polaru do środka taśmy bazowej paroma (3-4) kropelkami kleju. Uwaga: nie chodzi tu o to, by przykleić polar do taśmy na stałe, a żeby trzymał się jej jedynie przez proces przyszywania. Dlatego te parę kropelek jest jak sczepienie dwóch materiałów krawiecką szpilką - tylko nieco mocniejsze i (dla mnie) wygodniejsze. Pamiętaj, że Kropelka nazywa się Kropelką nie bez powodu... Naprawdę wystarczy tylko kropelka. Takie umocowanie polaru zapobiega przesuwaniu się go podczas szycia, o co naprawdę bardzo, bardzo łatwo.

SKŁADANIE POLARU DO SZYCIA: Złóż polar drugą dłuższą krawędzią do środka... i jeszcze raz, kładąc zwinięty rulon na taśmie. Polar powinien delikatnie wystawać poza krawędzie taśmy. Sprawi to, że rączka będzie bardziej miękka, a ręce nie będą ocierać się o krawędzie taśmy. Natomiast dzięki podwójnej warstwie zawinięte boki polaru będą ładnie wyglądać.

Ja w polar dodatkowo włożyłam piankę (której procesu doczepiania nie opisuję, bo jest zdecydowanie trudniej dostępna niż reszta materiałów, poza tym jest tylko i wyłącznie moim jednorazowym wymysłem. Potraktujcie ją, jakby jej nie było :D)

PRZYSZYWANIE POLARU: Przyszyj polar do taśmy pamiętając o równych odstępach: ściegu od krawędzi taśmy oraz równo wystających boczkach polaru. Szyjąc pamiętaj o zostawieniu odstępów od końcówek taśmy, które zaraz doszyjemy do taśmy tak, by powstała rączka-pętelka. Igle ciężko będzie przebić się przez podwójny polar i taśmy, dlatego utnij go wcześniej, pozostawiając "puste" końcówki! Ułatw życie maszynie :)

NAKŁADANIE KARABIŃCZYKA: Zanim przyszyjesz końcówkę rączki, nałóż karabińczyk, który uczyni Twoją smycz prawdziwie "przepinaną". Pamiętaj, by skierować go do zewnątrz, a nie wewnątrz rączki (niektórych karabińczyków nie da się obrócić).

PRZYSZYWANIE RĄCZKI: Przyszyj końcówkę taśm tak, by powstała pętelka. Pamiętaj, że polar ma być po wewnętrznej stronie ;)#4 VOILA!
Wyjdź na spacer z psem prowadząc go na swojej smyczy i koniecznie podeślij zdjęcie, na którym widoczny będzie efekt! :)